Nara – jelínci a Buddhové

Buddhova dlaň v životní velikosti

Nara byla v 8. století na 75 let hlavní město Japonska, tedy před tím než se stalo na dalších 1000 let hlavním městem Kjóto. Před Narou se hlavní město přesouvalo pokaždé, když zemřel císař, protože to bylo považováno za tak strašné neštěstí, že nebylo možné, aby nový císař vládl z místa smrti svého předchůdce. V období Nara se však věčné přesouvání hlavního města ukázalo jako ekonomicky nezvladatelné a tak se s tím přestalo. V této době se v Japonsku rozšířil buddhismus a císař Šómu uctíval Buddhu tolik, že se nechal odlít z bronzu sochu o výšce 15 metrů a váze 500 tun. Bohužel na to padla veškerá měď z právě nalezeného  dolu i nedávno zavedené měděné peníze, které císař vybral od svých poddaných   a dal přetavit na bohulibější dílo. Nevím, jestli tím zvýšil Buddhovu oblíbenost.

 

IMG_0076

V každém případě v současnosti ovládají Naru spíše poslové šintoistických bohů ze svatyně Kasuga – jelínci Sika.  Jelínci jsou prý v Naře chránění už přes 1000 let a do 17. století byl za jejich zabití trest smrti. Zřejmě vědí, že jim nikdo nesmí ublížit, tak se vůbec nebojí a občas se domáhají speciálních jeleních sušenek víc, než by bylo příjemné. Stojí frontu přímo u stánků se sušenkami a stánkaři mávají na turisty, aby je zachránili – koupili si sušenky a odvedli si jelínky o kus dál. Nevíme, jak jeleny vychovali, aby jim nežrali sušenky přímo z pultu.  

 

šuni-e

Měli jsme štěstí, že jsme do Nary zavítali právě v den, kdy začínal starobylý buddhistický rituálŠuni-e. Mniši čtrnáct dní meditují a recitují sútry ještě intenzivněji než jindy. Každý večer se pak koná rituál ohně a vody. Při rituálu ohně vyjde postupně 10 mnichů na terasu dřevěného chrámu s obrovskými loučemi vyrobených z celých  bambusů, kutálí louč po zábradlí terasy tak, aby jiskry létali v proudech dolů na diváky. Další mniši okamžitě zametají popel, co zůstal na terase. Kupodivu za celou historii tohoto rituálu budova shořela jen jednou.