Nagoya

Nagoya je průmyslové velkoměsto půl hodiny vlakem šinkansenem od Kjóta. A nebo 2,5 hodiny autobusem, což jsme zvolili my. Aspoň jsme měli  spoustu času zjistit, co je v Nagoye hezkého.

Nejprve jsme navštívili Nagoyský hrad postavený na začátku 17. století jedním z velkých sjednotitelů Japonska Tokugawou Ieyasu. A pak rozbombardovaný v roce 1945. A znovu postavený v šedesátých letech, tentokrát s výtahem a jinými moderními vymoženostmi. I když se nijak nesnažili obnovit původní vybavení, zvenku hrad vypadá majestátně. Původní obrovské několikatunové kameny byli částečně zachovány. Do hradu byli dovezeny z různých koutů provincie a na každém je vyryt znak dárce. Z nejvyššího patra je vidět celá Nagoya. Popravdě, není to nijak krásný výhled.

Další den jsme věnovali muzeům. Nagoya je původní sídlo firmy Toyota a je tu velké muzeum věnované její historii i současnosti. I když mě auta nijak moc nezajímají, tak se mi muzeum moc líbilo. Toyota původně vyráběla textil a vyvinula první plně automatizovaný stav. Takže muzeum zahrnovalo i historii textilního průmyslu, mohli jsme si osahat různá vlákna i různé přístroje a názorně nám ukázali, jak se dělají froté ručníky. V automobilové části popisovali kontrukci prvního automobilu které předcházela pečlivá dekonstrukce Forda dovezeného z USA. Celkově měli Američani na Japonském automobilovém průmyslu velké zásluhy, jednak proto, že bomby zničili většinu železničních tratí, takže po autech byla poptávka, a také uvolnili prostor pro širší ulice v řadě měst. V muzeu byla dále spousta modelů ukazujících jak funguje motor,brzda, řazení, diferenciál, jak se montuje auto, ukázky, jak se kde ve světě staví silnice – no prostě všechno.

Potom jsme navštívili muzeum Tokugawi Ieyasu, kde jsme viděli spoustu krásného čajového náčinní, mečů, hraček a starých svitků. Například kresleného průvodce na cestu z Kjóta do Tokia. Ale nejzajímavější bylo náhodné setkání s kamarády, které znám z Tokia, uprostřed jedné z výstavních síní, s Martinou z Nagoyi a Yanem z Kjóta. Tak jsme se k nim přidali na večeři a poté na jazzový koncert.